Czy owady przenoszą choroby?

Author: Share:

Pewnie niejedno z was na widok owada w mieszkaniu lub zabijając komara, który przysiadł na waszym ramieniu zastanawia się: „Czy owady przenoszą choroby?” Czy jest się czego bać? Jakie owady w Polsce przenoszą choroby i które z nich są dla nas niebezpieczne? Na jakie owady trzeba uważać? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Owady w Polsce a choroby

W Polsce niestety część owadów przenosi choroby niebezpieczne dla człowieka. Najczęściej nie są to owady spotykane tylko w lesie czy na łące, ale w naszych własnych domach! Prusaki, pluskwy, wszy, a nawet muchy – wszystkie te stworzenia doskonale się u nas czują,a żerując w kuchni zostawiają wszędzie swoje odchody i ślinę, tym samym przenosząc niebezpieczne dla nas choroby.

Na jakie owady musimy szczególnie uważać?

Jakkolwiek to nie zabrzmi, w Polsce najbardziej ostrożni musimy być we własnym domu, ponieważ tam żyje najwięcej owadów zdolnych skutecznie przenosić na nas groźne choroby. Najbardziej pospolitym z nich jest mucha. Muchy szybko się przemieszczają, trudno je złapać, a przez to że nie gryzą są często przez nas lekceważone i tylko z irytacją przeganiamy je ręką. A to duży błąd! Muchy są w stanie przenosić bardzo groźne choroby jak tyfus, czerwonka czy jaglica i to bez większego trudu – wystarczy, że mucha która wcześniej dotknęła powierzchni pokrytej bakteriami usiądzie na naszym jedzeniu. Trzeba również uważać na prusaki (karaczany), które na swoich odnóżach przenoszą różne choroby. Więcej o niepozornych, a niebezpiecznych owadach można przeczytać tutaj: https://budujemytutaj.pl/male-owady-w-domu/.

Choroby przenoszone przez owady

Przygotowaliśmy listę najczęściej występujących w Polsce chorób przenoszonych przez owady:

Borelioza

To wyjątkowo niebezpieczna choroba przenoszona przez kleszcze. Wynika to z faktu, iż jest bardzo wyniszczająca dla organizmu, a trudno ją zdiagnozować. Szczególnie w pierwszej fazie zakażenia nie daje prawie żadnych objawów, natomiast gdy niszczenie organizmu postępuje, lekarze często mylą objawy z innymi chorobami. Zdarza się, że pacjenci dowiadują się o boreliozie w szpitalu na oddziale neurologicznym, skierowani tam z powodu objawów ze strony układu nerwowego.

Tyfus, cholera i czerwonka

Choroby te zostały wymienione razem, ponieważ przenoszą je głównie… muchy. Te irytujące owady uwielbiają różne najokropniejsze miejsca, pełne rozkładającego się jedzenia, padliny i odchodów. Później na swoich odnóżach przenoszą groźne bakterie, wirusy i inne drobnoustroje wprost na nasze jedzenie.

Astma

Astma, a dokładnie astma alergiczna wywołana alergią na konkretny czynnik może być wywołana przez karaluchy. Ich odchody działają bardzo drażniąco na układ oddechowy osób wrażliwych na ten alergen. Podobnie rzecz się ma z odchodami roztoczy, które żyją w kurzu. Dlatego astmatycy muszą dbać o idealny porządek w swoim domu, a wykładziny i dywany wymienić na panele.

Poprzedni artykuł

Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?

Następny artykuł

Jak poradzić sobie z przeziębieniem?