Ciąża spożywcza – jak się jej pozbyć?

Author: Share:

Posiadanie idealnego ciała to cel, do którego dąży wielu ludzi. Niestety, w realizacji tego celu przeszkadza lenistwo, brak przestrzegania zasad zbilansowanej diety, objadanie się oraz brak ruchu. Jednak nawet przestrzegając wszystkich wyżej wymienionych zasad, po posiłku brzuch może “napuchnąć”. Wtedy w grę wchodzi tzw. ciąża spożywcza.

Co to jest ciąża spożywcza?

Ciąża spożywcza jest nieco zabawnym określeniem poważniejszego zagadnienia, jakim jest wzdęcie brzucha. Brzuch wtedy może wyglądać jak ten u kobiety w ciąży, czyli być znacznie zaokrąglony. Ciąża spożywcza jest znakiem, że coś się dzieje nie tak, jak powinno. Układ trawienny nie trawi niektórych produktów, przez co brzuch po posiłku nagle się uwypukla. Czy należy się tym martwić? Cóż, na pewno nie jest to coś, co zachwyca. Gorzej – jest to coś, co sprawia, że nawet najpewniejsza siebie osoba może stracić swą pewność, czując się niekomfortowo. Ale jeżeli oprócz samego uwypuklenia się brzucha, nie dzieje się nic alarmującego, martwienie się można odstawić na inne sytuacje.

Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny

Przyczyną wzdętego brzucha jest problem w przetrawieniu niektórych produktów. Nie ma więc co się oszukiwać. Główną przyczyną ciąży spożywczej jest to, co się spożywa. Szczególnie, kiedy jest to naprawdę wysoko kaloryczna porcja.

Ciąża spożywcza dotyka szczególnie tych osób, który na co dzień przykładają wielką uwagę do tego, co zjadają. Ograniczają w ciągu roku spożycie wielu produktów i kiedy po długiej przerwie pozwolą sobie na nieco “szaleństwa” kończy się to ciążą spożywczą. Dzieje się tak, ponieważ układ trawienny przyzwyczaił się do innych produktów, a odzwyczaił od tego, co się ograniczyło. Kiedy więc zaserwuje mu się coś ze starego jadłospisu, może doznać szoku i odwdzięczyć się wzdętym brzuchem. Mówi się, że u osób wysportowanych wzdęcie brzucha jest szczególnie widoczne. To racja. U osoby grubszej, nagłe urośnięcie brzucha nie będzie aż tak rzucało się w oczy.

Jak pozbyć się ciąży spożywczej?

Całkowite pozbycie się ciąży spożywczej może okazać się niemożliwe. Jeżeli się chce chociaż zminimalizować jej występowanie, trzeba ograniczyć wiele produktów, które się lubi. A więc trzeba po prostu zmienić swój jadłospis. W niektórych przypadkach diametralnie. Czy to trudne? Dla jednych tak, dla drugich nie. Trzeba spróbować i się przekonać o efektach. Popularnym produktem wywołującym ciążę spożywczą jest mleko zwierzęce. Na szczęście można zastąpić je mlekiem roślinnym, jednak smak będzie całkiem inny. Trzeba uważać też na cukry proste. Zbyt duża ilość również przyczynia się do powstawania ciąży spożywczej. Dlatego spożywanie przesadnej ilości owoców wcale nie wyjdzie na dobre. Oprócz tego, warto ograniczyć spożywanie roślin strączkowych, jak fasola czy groch. Kapusta oraz pieczywo razowe, także nie będą sprzymierzeńcem osób z ciążą spożywczą. A o fast foodach, napojach gazowanych i słodkościach w ogóle najlepiej zapomnieć. Nie dość, że niezdrowe, to jeszcze wywołują wzdęcie brzucha.

Poprzedni artykuł

Co mogą wykazać badania dna oka?

Następny artykuł

Jak dbać o stawy?