Rodzaje twarzy – sprawdź jak określić swój kształt twarzy

Author: Share:

Zdarzyło ci się, że podpatrzyłaś u koleżanki świetne okulary przeciwsłoneczne, więc kupiłaś sobie takie same i… efekt nie był już taki zachwycający? Albo spodobała ci się fryzura celebrytki, więc poprosiłaś fryzjera aby obciął twoje włosy w podobny sposób i wyszłaś z salonu niezadowolona? To wszystko efekt nieznajomości kształtu swojej twarzy. On determinuje to jaka fryzura, okulary czy makijaż, a nawet biżuteria będą do nas pasowały.

Jakie są rodzaje twarzy?

Wyróżniamy następujące rodzaje kształtu twarzy:

Podłużna

Jej długość jest znacznie większa niż szerokość. Zwykle szczęka i broda mają dość pociągły kształt., a twarz jest wąska.

Owalna

Chyba najbardziej uniwersalny kształt twarzy. Gdyby ją obrysować, będzie mieć idealny kształt owalu. Długość twarzy jest większa od szerokości, ale różnica nie jest tak duża jak w przypadku twarzy podłużnej. Odznacza się proporcjonalnością.

Kwadratowa

Długość i szerokość tego rodzaju twarzy jest bardzo zbliżona do siebie i stąd jej nazwa – można ją obrysować kwadratem. Zwykle posiadaczki kwadratowej twarzy mają szeroko rozstawione kości policzkowe i kości żuchwy oraz krótki podbródek.

W kształcie serca

Taka twarz podobnie jak serce jest szeroka w górnej części i zwęża się ku dole. Charakterystyczne jest szerokie czoło i wąski, zgrabny podbródek. Częsty jest też tzw. „wicher” na linii włosów.

Okrągła

Okrągłe buzie są szerokie i krótkie. Długość i szerokość twarzy może być zbliżona, tak jak w przypadku twarzy kwadratowej. Jednak w przypadku okrągłej buzi linia żuchwy jest bardzo łagodna, nie ma spiczastego podbródka ani wyraźnie zaznaczonych kości szczęki.

Jakie znaczenie ma rodzaj twarzy?

Dlaczego poznanie swojego kształtu twarzy jest ważne? To proste – gdy już dowiesz się jaki jest twój rodzaj twarzy, to dużo łatwiej będzie ci dobrać fryzurę i makijaż oraz dodatki takie jak okulary i biżuteria. Dobrze dobrana fryzura podkreśli twoje atuty i sprawi, że twarz będzie bardziej promienna. Z kolei włosy niedopasowane do rodzaju twarzy jedynie zwrócą uwagę na jej nieproporcjonalność. Żadna twarz nie ma idealnych proporcji, więc po co podkreślać mankamenty, jeśli można je ukryć?

Jaki mam kształt twarzy? Proste sposoby na sprawdzenie

Najprostszym sposobem na określenie kształtu swojej twarzy jest zrobienie sobie zdjęcia. Należy wcześniej spiąć dokładnie włosy, tak aby żadne kosmyki nie nachodziły na twarz. Stajemy na wprost aparatu, patrzymy w kamerę i robimy zdjęcie. Następnie wyświetlamy je na ekranie komputera i w programie graficznym rysujemy dwie linie: od czubka czoła do brody oraz od jednego policzka do drugiego. Już „na oko” powinniśmy zauważyć jakie są proporcje naszej twarzy – czy jest bardziej szeroka czy długa? Czy wpasowuje się w kształt koła, a może raczej kwadratu? Można też po prostu ręcznie obrysować kontur twarzy i spróbować dopasować go do różnych kształtów twarzy.

Poprzedni artykuł

Lwia bruzda – jak się jej pozbyć?

Następny artykuł

Opalenizna – rzeczy które warto wiedzieć