Opalenizna – rzeczy które warto wiedzieć

Author: Share:

Piękna opalenizna potrafi dodać uroku i sprawia, że nasza skóra wydaje się być zdrowsza. Poprawia również samopoczucie, dlatego wiele osób chciałoby ją zatrzymać na dłużej. Jednak, gdy nadmiernie się z nią przesadzi, to wygląd może stracić na atrakcyjności. Jak w takim razie dbać o opaleniznę? Co zrobić, żeby pozbyć się jej nadmiaru? Kilka naszych porad pozwoli odpowiedzieć na te pytania.

Jak utrzymać opaleniznę przez dłuższy czas?

Opalenizna kojarzy się przede wszystkim z latem, gorącym słońcem i wakacjami. Po to udajemy się na wczasy w ciepłe i dalekie regiony jak Dalmacja południowa żeby zaczerpnąć gorącego słońca i naładować baterie, a jednocześnie odpocząć. Z opalenizną czujemy się lepiej. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie ją zatrzymać na dłużej. Żeby jednak tak się stało, trzeba się do tego odpowiednio przygotować zarówno przed, jak i po zażyciu kąpieli słonecznej.

Trwałość opalenizny jest ściśle powiązana z melaniną, czyli barwnikiem odpowiedzialnym za jej brązowienie. Jest ona uwalniana do komórek naskórka na skutek działania promieni UVA. Jeżeli więc chcesz dłużej cieszyć się pięknym, złocistym kolorem skóry, musisz o nią zadbać, żeby zbyt szybko nie uległa procesowi złuszczania.

W pierwszej kolejności należy pozbyć się starego, martwego naskórka stosując odpowiedni peeling. Następnie trzeba intensywnie zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Popularne jest również dostarczanie organizmowi beta karotenu. Nie wolno również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

W trakcie opalania niezbędne jest używania odpowiednich filtrów ochronnych. Po zejściu ze słońca ważne jest nawilżenie i natłuszczenie skóry. Trzeba również zadbać o odpowiednią dietę, bogatą przede wszystkim w warzywa i owoce. W celu wzmocnienia efektów kąpieli słonecznych pomocne mogą okazać się również samoopalacze.

Sposoby na plamy po opalaniu

Opalenizna to niestety nie jedyny efekt przebywania na słońcu. Na skórze mogą pojawić się również ciemne plamki, będące wynikiem zaburzenia czynności komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Jeżeli ktoś jest podatny na powstawanie przebarwień, to powinien unikać długotrwałego opalania.

Najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się takich plam są zabiegi w ramach medycyny estetycznej. Do walki z nimi używa się różnego rodzaju laserów. Jeżeli plamy nie są zbyt głęboko umiejscowione w skórze, to można z nimi powalczyć również domowymi sposobami.

Jeżeli przebarwienia pojawiły się na twarzy, wówczas można stosować maseczki przygotowane na bazie warzyw i owoców. Najlepiej sprawdzą się tutaj takie produkty, jak: cytryna, ogórek, ziemniak, aloes czy soda oczyszczona. W wyrównaniu koloru skóry pomogą również kremy oraz maści, które zmniejszą widoczność plam i zablokują syntezę melaniny.

W jaki sposób pozbyć się opalenizny?

Jeżeli opalenizna okazuje się zbyt intensywna, to istnieje kilka sposobów na jej zredukowanie. Jednym z nich jest nałożenie na powierzchnię skóry mieszanki jogurtu naturalnego z sokiem cytrynowym. Powinno się jej używać ok 15 minut przed kąpielą. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również sok z ogórka oraz aloes. Stosowanie tych domowych sposobów bardzo szybko powinno przynieść zamierzony efekt.

Inną możliwością jest używanie podczas kąpieli dużej ilości soli, która przyśpieszy proces złuszczania martwych komórek naskórka. Warto również skorzystać z peelingów oraz wszelkich kosmetyków ułatwiających złuszczanie. Taki produkt można przygotować również samemu w domu, mieszając ze sobą sok z cytryny, grejpfruta oraz sól himalajską.

Poprzedni artykuł

Dlaczego nawilżanie skóry twarzy jest ważne? Rola kremów nawilżających

Następny artykuł

Lwia bruzda – jak się jej pozbyć?