Dlaczego nawilżanie skóry twarzy jest ważne? Rola kremów nawilżających

Author: Share:

Czym może skutkować zbyt niski poziom nawilżenia cery? Podpowiadamy, jak łatwo utrzymać go na odpowiednim poziomie.

Skóra to warstwa ochronna ludzkiego ciała. Ma ona zabezpieczać tkanki i delikatne organy wewnętrzne. Stanowi pewien rodzaj zbroi i tylko będąc w dobrym stanie, może właściwie pełnić swoją funkcję. Sama jest przy tym niestety wystawiona na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych oraz urazy mechaniczne, dlatego ogromnie ważne jest to, by traktować ją z należytą dbałością i szacunkiem. Jedną z fundamentalnych potrzeb skóry całego ciała jest nawilżanie.

Dlaczego nawilżanie skóry jest ważne?

Odwodniona skóra wykazuje się wysoką wrażliwością na uszkodzenia, swędzi, jest cieńsza, traci elastyczność i jędrność. Dużo szybciej pojawiają się na jej powierzchni widoczne oznaki starzenia, czyli przede wszystkim zmarszczki, przebarwienia, a proces regeneracji przebiega znacznie wolniej. Zmiany w przypadku przesuszonej skóry możemy zaobserwować również w kolorycie cery. Staje się ona ziemista, pozbawiona blasku oraz zdrowych rumieńców. Choć dla wielu może to być zaskoczeniem, nadmierna suchość skóry twarzy może wpływać na nadprodukcję sebum, przez co cera staje się błyszcząca, tłusta, problematyczna, skłonna do wyprysków.

Skóra dobrze nawilżona wygląda zdrowo, jest gładka, jędrna, elastyczna, miękka, a przy tym odporna na działanie szkodliwych czynników środowiskowych.

Co sprzyja przesuszaniu skóry twarzy?

Błędy i zaniedbania pielęgnacyjne w prosty sposób potrafią sprawić, że skóra nie otrzyma tego, czego potrzebuje, a jej stan się pogorszy. Na kwestię nawilżenia duży wpływ mają również takie elementy jak: suche powietrze (np. w sezonie grzewczym lub w pomieszczeniach klimatyzowanych), promienie ultrafioletowe, wiatr, mróz, długie gorące kąpiele, palenie papierosów, niektóre schorzenia (m.in.: cukrzyca, łuszczyca, zaburzenia pracy tarczycy), sztuczne tkaniny np. w przypadku czapki naciąganej na czoło czy wysoko podciągniętego szalika.

Złote zasady w procesie nawilżania suchej cery

  1. Dogłębne oczyszczanie – usuwanie makijażu, wraz z brudem, kurzem i resztkami naskórka to podstawa każdego wieczoru. Kolejnym krokiem jest mycie twarzy kosmetykiem dostosowanym do określonego typu cery, następnie tonizowanie, mające na celu przywrócenie skórze równowagi pH. Minimum raz w tygodniu wykonaj na twarzy peeling, który pozwoli się pozbyć martwego naskórka i przygotować skórę do dalszych zabiegów.
  2. Nawilżanie – wybieraj kremy na dzień i na noc, ze składnikami o intensywnym działaniu nawilżającym. Jaki krem mocno nawilżający do twarzy będzie najlepszy? Ten, który zawiera w sobie ceramidy, kwas hialuronowy, niacynamid. W przypadku cery przesuszonej, szybkim ratunkiem będzie serum nawilżające, które zawiera dużą dawkę wartościowych składników aktywnych.
  3. Ochrona przed słońcem – kremy do twarzy z filtrem UV warto stosować przez cały rok. Promienie UVA docierają do skóry nawet w pochmurny jesienny dzień.
  4. Picie wody i zbilansowana dieta – dostarczanie cennych składników od zewnątrz to nie wszystko. Zapewnij swojej skórze dostęp do witamin i minerałów, których potrzebuje. Pij dużo wody, bo jej niedobory bardzo szybko objawiają się właśnie suchą cerą.
  Następny artykuł

Opalenizna – rzeczy które warto wiedzieć