Łuszczyca – zmiany skórne, o które warto zadbać

Author: Share:

Większość z nas widząc osobę ze  zmianami skórnymi unika kontaktu bezpośredniego w obawie o możliwość zarażenia. Chociaż nie zawsze zmiany takie oznaczają chorobę zakaźną skóry. W wielu przypadkach dotyczą one chorych cierpiących na łuszczycę.

Czym jest łuszczyca?

Jest to autoimmunologiczna i ogólnoustrojowa choroba przewlekła. Na dzień dzisiejszy nadal nieuleczalna. Charakteryzuje się dermatologicznymi zmianami na skórze. Objawia się pojawianiem charakterystycznych, czerwonobrunatnych grudek na skórze pokrytych srebrzystą łuską. Grudki łączą się czasami w place. Choroba może występować w każdej okolicy ciała, jednakże zmiany najczęściej występują  na łokciach, kolanach, okolicy krzyżowej i skórze głowy. Pomimo wielu lat badań jej przyczyny nadal nie zostały do końca poznane. Obecnie leczenie tej choroby sprowadza się głównie do wyciszenia jej objawów i jak najdłuższego utrzymania jej w stanie “uśpienia”.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Bezsprzecznie nie jest to jednak choroba ani złośliwa ani zakaźna. W żaden sposób nie można się nią zarazić od chorego:

  • ani w kontakcie bezpośrednim,
  • przez korzystanie ze wspólnej łazienki czy toalety,
  • przez użycie tego samego ręcznika.

Łuszczyca jest chorobą o podłożu genetycznym związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego, konkretnie limfocytów T i wydzielanych przez nie cytokin.  Zachorować na nią może każdy, bez względu na wiek i płeć. Jest ona wynikiem obciążenia genetycznego. Bez wątpienia prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest jednak wyższe u osób obciążonych ze strony obojga rodziców i wynosi aż 50%. Duże znaczenie w leczeniu tej choroby ma styl życia chorego i stosowanie używek.

Dieta przy łuszczycy

Osoba, u której zdiagnozowano łuszczycę nie ma szans na całkowite wyleczenie. Bez wątpienia może natomiast poprzez systematyczne stosowanie leków zaleconych przez lekarza dermatologii, zmianę stylu życia i wprowadzenie odpowiedniej diety wydłużać okresy remisji czyli” uśpienia” występowania objawów chorobowych. Podstawą jest wykluczenie z życia chorego nikotyny i alkoholu, a także ograniczenie innych używek typu mocna kawa. Dla poprawy stanu skóry, chory powinien również wyeliminować z diety czerwone mięso, które może z powodzeniem zastąpić tłustymi rybami morskimi, wątróbką lub mięsem drobiowym. Duże znaczenie ma też ograniczenie spożycia cukru i ostrych potraw. Nie zaleca się też spożywania owoców i warzyw mocno alergennych, takich jak: truskawki, pomidory, ananasy czy cytrusy.

Do produktów nasilających objawy łuszczycy należą również sery pleśniowe jak i produkty wysoko przetworzone z dużą zawartością konserwantów i emulgatorów. Wskazanym jest natomiast wprowadzenie do diety dużej ilości zielonych warzyw zawierających  kwas foliowy i mających wpływ na wzrost i rozwój komórek, takich jak: sałata, szpinak, brokuły, zielony groszek, natka pietruszki, a także rzepa, marchew, buraki, nasiona słonecznika i biała fasola. W diecie chorego nie powinno również zabraknąć jaj, ziaren zbóż i czosnku. Chory powinien też wypijać odpowiednie ilości wody, gdyż zmniejsza to utratę wody ze skóry. To z kolei powoduje, że jest ona elastyczna i bardziej odporna na powstawanie stanów zapalnych. Szczególnie pożądana jest woda mineralna i herbaty ziołowe.

Łuszczyca-leczenie domowe

Wiele ziół działa łagodząco i kojąco na zmienioną chorobowo skórę. Dziurawiec zwyczajny wspomaga procesy regeneracji i skóry i łagodzi stany zapalne. Nagietek lekarski ma działanie przeciwzapalne oraz nawilżające skórę. Polecany jest również do stosowania zewnętrznego w formie okładów. Pokrzywa to cudowne ziółko o działaniu przede wszystkim przeciwzapalnym, natomiast główną zaletą krwawnika pospolitego jest działanie odkażające. Warto popijać też napary z fiołka trójbarwnego, gdyż odtruwa on organizm i przyczynia się do oczyszczenia go z toksyn. Wywary polecane są też do stosowania zewnętrznego. Doskonale na kondycję skóry wpływają kąpiele w słonej wodzie. Oczywiście głównie ze względu na silne działanie antyseptyczne soli. Innym, domowym sposobem na walkę z chorobą jest przemywanie zmian skórnych octem winnym. Ocet winny doskonale oczyści złuszczoną skórę i odkazi zmienione chorobowo miejsca. Waciki nasączone octem powinny przylegać do skóry około 30 min. W okresie letnim zaś wskazane jest korzystanie z kąpieli słonecznych, ponieważ promienie słoneczne mają zbawienny wpływ na poprawę skóry.

Poprzedni artykuł

Kiedy należy zrobić gastroskopię i jak się do niej przygotować?

Następny artykuł

Co mogą wykazać badania dna oka?