Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Author: Share:

Każdy kto zastanawia się nad zrzuceniem zbędnych kalorii powinien zacząć od przyjrzenia się swojej dicie. Bo to ona jest najważniejszym elementem składowym na utratę wagi. Ciało ludzkie potrzebuje kalorii i wykorzystuje je do dostarczania organizmowi energii, której potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli dostarczamy mu ich za dużo odkłada się jako tkanka tłuszczowa, jeżeli mniej niż powinniśmy będziemy spalać tłuszcz i zbędne kalorie, a za tym idzie utrata wagi.

Czym jest dzienne zapotrzebowanie na kalorie?

Zacznijmy od zadania sobie pytania, czym są kalorie? Kaloria to jednostka, która mierzy energię. Kalorie są zwykle używane do pomiaru zawartości energii w żywności i napojach. Aby schudnąć, musisz jeść mniej kalorii niż twoje ciało potrzebuje każdego dnia. Zapotrzebowanie kaloryczne to liczba kalorii, którą potrzebuje każdy organizm by mógł funkcjonować. Czyli by wszystkie organy wewnątrz naszego ciała mogły odpowiednio funkcjonować, byśmy mieli energie na wykonywanie pracy i codziennych obowiązków. Jeżeli jesteśmy aktywni fizycznie nasze zapotrzebowanie kaloryczne będzie większe niż osoby, która nie uprawia żadnego sportu i ma siedzący tryb życia. Odpowiednie żywienie i systematyczne ćwiczenia to przepis na sukces w walce z zbędnymi kilogramami. Jesteś w stanie to zrobić sam, ale czasem warto skorzystać z pomocy trenera i dietetyka.

Ile kalorii potrzebuje?

Przeciętna kobieta musi jeść około 2000 kalorii dziennie, aby utrzymać wagę, która ma w danym momencie, i około 1500 kalorii, aby zacząć tracić na wadze. Natomiast przeciętny mężczyzna potrzebuje 2500 kalorii do utrzymania wagi, a 2000 kalorii by zacząć chudnąć. Zależy to jednak od wielu czynników. Obejmują one wiek, wzrost, aktualną wagę, poziomy aktywności, zdrowie metaboliczne i kilka innych elementów.

Wzór na zapotrzebowanie kaloryczne

W internecie znajdziesz wiele stron z tak zwanymi kalkulatorami wagi, które pomogą obliczyć Ci twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie by utrzymać wagę, by przybrać na wadzę, albo schudnąć. Niektórzy z nas jednak sami by chcieli wyliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jakiego wzoru się do tego używa ? Istnieje kilka metod obliczania zapotrzebowania. Oto najpopularniejsza i najłatwiejsza, składa się z dwóch prostych działań.

1. (twoja waga) kg × 24= BMR (podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne)

2. BMR × współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Jak określić swój współczynnik aktywności? Oto parametry, które ci to ułatwią.

1,0 – siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,
1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie,
1,4 – praca niefizyczna, ale trening 2 razy w tygodniu,
1,6 – lekka praca fizyczna lub trening 3–4 razy w tygodniu,
1,8 – praca fizyczna lub trening 5 razy w tygodniu,
2,0 – ciężka praca fizyczna lub codzienny trening.

dzienne zapotrzebowanie na kalorie

Kalkulator zapotrzebowania kcal

Zastanówmy się jak działają kalkulatory wagi, które znajdziemy w internecie. Jeśli twoim głównym celem jest utrata wagi, warto użyć kalkulatora odchudzania. Jest to prosta procedura i może być przydatna i interesująca, nawet jeśli nie chcesz zmienić swojej wagi. Jak działa licznik kalorii? Po wprowadzeniu danych wykorzystuje formułę zwaną równaniem Mifflin St. Jeor do obliczenia spoczynkowego tempa metabolizmu. Jest to liczba kalorii, które twoje ciało potrzebuje do funkcjonowania w spoczynku, a następnie, na podstawie spersonalizowanych informacji o stylu życia, kalkulator dodaje liczbę kalorii potrzebnych do napędzania ciała do codziennej aktywności. Wreszcie, albo dodaje kalorie, aby przybrać na wadze, albo odejmuje kalorie, aby pomóc Ci schudnąć. Kiedy chcesz by twoja waga została taka sama, kalkulator obliczy, ile kalorii należy jeść, aby utrzymać dotychczasową wagę. Ta informacja jest bardzo pomocna dla wielu osób, które chcą żyć zdrowo. Jeśli masz odpowiednią wagę i chcesz utrzymać swój rozmiar ciała, powinieneś upewnić się, że nie jesz za dużo lub za mało.

Poprzedni artykuł

Co można jeść będąc na diecie lekkostrawnej?