Jak pozbyć się łupieżu?

Author: Share:
jak pozbyć się łupieżu

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest łupież. Łupież to stan skóry, który dotyka głównie skórę głowy. Głównymi objawami są łuszczenie się skóry i łagodne jej swędzenie. Białe, tłuste płatki zwykle gromadzą się we włosach i na ramionach, często ten stan pogarsza się w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy powietrze jest suche. Jest to problem spotykano dość często zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Może to prowadzić do problemów społecznych lub powodować problem z poczuciem własnej wartości. Dlatego tak bardzo nam przeszkadza i chcemy się go jak najszybciej pozbyć.

Przyczyny łupieżu

Wskazanie jednej, dokładnej przyczyny powstawania łupieżu może być trudne, ale postaramy ci się wskazać kilku winowajców. Często okazuje się ze przyczyną łupieżu jest reakcja alergiczna na środki higieny do włosów i wystarczy zmiana szamponu na inny. Najlepiej delikatniejszy, z naturalnych składników, bez sztucznych barwników, sls czy silikonu. Zdarza się też że przyczyny są bardziej złożone i trudniejsze do zdiagnozowania jak np.: łojowate zapalenie skóry, sucha skóra głowy czy inne choroby takie, jak egzema czy łuszczyca. Łojowate zapalenie skóry to cięższa postać łupieżu charakteryzuje się podrażnioną i tłustą skórą głowy.

Jaki szampon na łupież?

Głównym środkiem przeciwłupieżowym jest właśnie szampon przeciwłupieżowy. Jest to najwygodniejszy i najczęściej wybierany środek na ten problem. Istnieje wiele typów szamponów dostępnych do kupienia w marketach, drogeriach lub aptekach. Najlepiej wybierać szampony które w swoim składzie posiadają między innymi: Pirytionian cynku, kwas salicylowy, siarczek selenu (Selenium Sulfide) lub ketokonazol. Dodatkowo warto sprawdzić czy szampon ma w swoim składzie siarkę lub mocznik, które wspomogą jego działanie.

domowy sposób na łupież

Domowy sposób na łupież

Jeżeli nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na specjalistyczne środki przeciwłupieżowe, możesz próbować domowymi sposobami pozbyć się problemu. Dobrym sposobem na pozbycie się łupieżu jest zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. To olejek eteryczny pochodzący z rośliny Melaleuca alternifolia , który ma silne właściwości przeciwbakteryjne. Może on pomóc zmniejszyć łupież poprzez hamowanie wzrostu grzybów i bakterii na skórze głowy. Kolejnym produktem który ma udowodniane działanie wspomagające walkę z łupieżem to olejek z trawy cytrynowej. Olej z trawy cytrynowej ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można go stosować poprzez rozcieńczenie z wodą lub wymieszanie kilka kropli z zwykłym szamponem lub odżywką. Aloes jest rośliną znaną z właściwości leczniczych. Żel z liści zawiera kilka związków bioaktywnych, takich jak aminokwasy i przeciwutleniacze, które mogą zmniejszać łupież. Żel z aloesu zmniejsza stan zapalny co łagodzi nieprzyjemne swędzenie towarzyszące łupieżowi. Dobrą metodą by wszystkie te sposoby były bardziej skuteczne jest wykonanie przed ich zastosowaniem delikatnego peelingu do włosów i skóry głowy. Peeling do włosów również można wykonać samodzielnie w domu.

Poprzedni artykuł

Wypadanie włosów – domowe sposoby

Następny artykuł

Domowe sposoby na chrapanie