Wypadanie włosów – domowe sposoby

Author: Share:

Niezależnie od wieku nasze włosy wypadają. Jest to naturalne zjawisko. Każdy włos ma swój cykl życia, który trwa od 2 do 7 lat. Po takim okresie włos wypada, a jego cebulka wypuszcza nowy. Dziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Poza naturalnym cyklem na wypadanie włosów wpływa również nasze codziennie życie, w którym zdarza nam się szarpnięcie, czy przypadkowe zahaczenie o coś i wyrwanie kilku włosków. To normalne, jednak gdy zauważymy, że nasze włosy wypadają w nienaturalnie dużych ilościach i po każdym przeciągnięciu palcami to staje się to problematyczne. Wypadanie włosów to globalny problem spowodowany wieloma czynnikami.

Sposób na wypadające włosy

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad sposobami na wypadanie włosów, warto przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska. Źródłem nasilonego wypadania włosów są najczęściej zaburzenia hormonalne i niewłaściwa dieta. Osoby z wszelkimi chorobami tarczycy borykają się z tym niekomfortowym problemem. Zła dieta prowadzi do niedoborów witamin i składników odżywczych. Wśród przyczyn nadmiernego łysienia można wymienić także choroby skóry, anemię, cukrzycę, łysienie androgenowe oraz wszelkie skłonności genetyczne. Niewłaściwa pielęgnacja również ma wpływ na utratę włosów.

Jeżeli poznamy już przyczynę możemy dopasować odpowiednią kurację. W przypadku chorób hormonalnych, czy genetycznych należy uzgodnić leczenie z lekarzem, natomiast w tych mniej poważnych przyczynach możemy zadziałać samodzielnie wprowadzając w naszą dietę odpowiednie produkty oraz suplementację bogatą w witaminy i substancje odżywcze.

Niezależnie od przyczyny wskazana jest odpowiednia pielęgnacja naszych osłabionych włosów. Warto odstawić wszelkie używki i chemiczne produkty do włosów. Najlepiej wybierać naturalne szampony i oleje.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Wypadanie włosów w zależności od przyczyny można powstrzymać leczeniem wewnętrznym oraz zewnętrznym. To drugie jest mniej inwazyjne, dlatego więcej osób wybiera metody domowe wykonywane na skórze głowy. Pomocne w walce z nadmiernym wypadaniem włosów są wszelkie oleje:

  • z pokrzywy
  • kokosowy
  • łopianowy
  • z imbiru
  • z czarnuszki
  • z oliwek
  • rozmarynowy

Podgrzane oleje delikatnie wmasowane w skórę głowy dają pozytywne rezultaty już po kilku użyciach.

Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju wcierki ziołowe oraz maseczki z siemienia lnianego, cebuli, pokrzywy i skrzypu polnego. W sklepach można dostać różne delikatne i naturalne peelingi do skóry głowy. Czasem nadmierna ilość sebum, czy martwego naskórka może zablokować wzrost nowych włosów, dlatego można go delikatnie złuszczyć.

Wypadanie włosów można powstrzymać również stosując nowoczesne zabiegi kosmetyczne, np. mezoterapię igłową, która polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy preparatów witaminowych blokujących wypadanie i pobudzających porost nowych włosów.

Domowa maseczka na wypadające włosy

Skuteczną maseczką wspomagającą leczenie nadmiernego wypadania włosów jest maska z siemienia lnianego. Nasiona lnu należy gotować przez około 15 minut, następnie odcedzić i ostudzić. Uzyskaną papkę wmasować delikatnie w skórę głowy i zostawić na godzinę. Dokładnie spłukać. Można wykonywać ją co drugi dzień. Regularne stosowanie przynosi widoczne efekty i w 90-procentach przypadków stopuje nadmierne wypadanie włosów.

Poprzedni artykuł

Jak dbać o stawy?

Następny artykuł

Jak pozbyć się łupieżu?