Dlaczego warto robić damskie pompki?

Author: Share:

W obecnych czasach bardzo popularne jest dbanie o sylwetkę, a co za tym idzie, wykonywanie w tym celu ćwiczeń oraz utrzymywanie odpowiedniej diety. Nie każdy zaczynający swoją przygodę z ćwiczeniami będzie w stanie wykonywać te wymagające sporej siły i kondycji, jak i również osoby ćwiczące dłużej lubią czasami przeprowadzić lżejszy trening. Jednym z mało obciążających, łatwych, a przy tym dających przyjemne wizualnie efekty ćwiczeń są damskie pompki.

Jak wyglądają damskie pompki?

To prostsza wersja pompek klasycznych, będących zwykle dość problematycznymi dla kobiet oraz osób początkujących. Polegają na unoszeniu i obniżaniu tułowia w podporze, na lekko ugiętych kolanach. W normalnej wersji opieramy nogi na czubkach palców, co jest ciężkie, jeżeli nie mamy silnych mięśni ramion. Dzięki takiemu uproszczeniu łatwiej wykonać to ćwiczenie, ale oczywiście wciąż daje ono efekty.

Jak prawidłowo robić pompki damskie?

Podstawowa procedura została wspomniana powyżej, ale warto też przypomnieć o innych aspektach technicznych, które mają wpływ na efekty treningu. Należy zachować prawidłową postawę, nie można się garbić. Mięśnie brzucha powinny być napięte w trakcie wykonywania ćwiczenia, a ciężar ciała oparty tylko na dłoniach i kolanach. Między pompkami nie wolno się kłaść, początkujące osoby mogą schodzić tylko do momentu, gdzie między ramionami utworzy się kąt prosty. Ćwiczenie należy wykonywać spokojnie i powoli do momentu, gdy już nie można dalej wytrzymać. Przeważnie robi się 10 pompek w serii. Najczęstsze błędy to wstrzymywanie oddechu podczas robienia pompek damskich, jak i również wyginanie bioder i szyi, obniżające skuteczność ćwiczenia. Prawidłowy oddech ułatwia całą procedurę, powinno się robić wydech podczas unoszenia, gdy napinamy mięśnie i wdech, gdy obniżamy tułów.

Co dają pompki – efekty

W większości kobiety mają tendencję do zaniedbywania ćwiczeń mięśni rąk, gdy już zaczną treningi. Wynika to najczęściej ze strachu, że nabiorą za dużo masy mięśniowej i będą wyglądać zbyt męsko. Jest to jednak irracjonalna obawa. Damskie pompki mogą nam pomóc jedynie wyszczuplić i ujędrnić ramiona. Ponadto są wspaniałym sposobem na sprawienie, że biust będzie jędrniejszy. Jest to efekt wzmocnienia mięśni klatki piersiowej, odpowiedzialnych za podtrzymywanie piersi. Dzięki zachowaniu regularności, biust stanie się sprężysty, bardziej uniesiony i dzięki temu optycznie większy. Ponadto damskie pompki poprawiają wytrzymałość, zwiększają siłę i wzmacniają mięśnie całego korpusu: pośladków, ud, brzucha oraz dolnego i górnego odcinka pleców. Dzięki nim można przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, będących zbyt trudnymi do wykonania na początku. Zacząć będzie prawdopodobnie trudno, ale z czasem, dzięki regularności i samozaparciu, pojawią się pożądane efekty i przyjemność z odbycia treningu. Warto to zrobić nie tylko dla lepszego wyglądu, dodatkową korzyścią będzie poprawa samopoczucia i polepszenie stanu zdrowia, co zawsze następuje przy zmianie trybu życia na zdrowszy.

Poprzedni artykuł

Jak wyszczuplić uda?

Następny artykuł

Ćwiczenia z gumami dla każdego