Chińszczyzna – sposób na zdrowie, czy zawał?

Author: Share:

Kuchnia azjatycka, potocznie nazywana “chińszczyzną”, w ostatnich latach zyskała ogromną popularność na całym świecie, a lokale oferujące taką żywność można spotkać praktycznie w każdym mieście. Warto przyjrzeć się im bliżej, zanim na dobre włączy się je do swojej codziennej diety.

Cechy kuchni azjatyckiej

Na początek należy wspomnieć, że nie istnieje coś takiego, jak jedna, spójna kuchnia azjatycka. Azja jest ogromnym kontynentem, posiada kilka dużych krajów oraz wiele mniejszych regionów, z których każdy może pochwalić się swoją własnym sposobem gotowania. Obecne w Polsce lokale oferujące kuchnię azjatycką to zaledwie skromny ułamek tego, co możemy znaleźć w Pekinie, Szanghaju, Hanoi czy Tokio. Należące do większości tanie i niezbyt estetycznie urządzone lokale, które bardzo przyczyniają się do złej sławy chińszczyzny, mają w ofercie głównie mięso, ryż i makaron smażone na głębokim tłuszczu oraz podawane z ogromną ilością kalorycznych sosów. Tymczasem prawdziwa kuchnia azjatycka to przede wszystkim warzywa, nierafinowane oleje, tofu, lekkie sosy, jak również ostre przyprawy. Potrawy przygotowuje się głównie przez gotowanie na parze i smażenie w sosie. W Japonii niezwykle popularne są zupy oraz sushi – oba te specjały słyną ze swoich zdrowotnych właściwości. Kojarzący nam się z azjatyckim jedzeniem ryż to domena przede wszystkim Wietnamu – tam też bardzo charakterystycznym elementem jest sos rybny. Do jedzenia tradycyjnie używa się pałeczek, a do zup łyżki.

Czy istnieje zdrowa chińszczyzna?

O ile tanie lokale oraz masowo produkowana żywność pozostawiają wiele do życzenia, to świadomie wyselekcjonowane menu może nie tylko dobrze smakować, ale też dostarczać cennych składników odżywczych. Niestety, w Polsce wciąż pokutuje wizerunek nieładnych knajpek, w których kurczak z ryżem i warzywami są nabrzmiałe od oleju i ociekają tłustym sosem. Warto uważnie prześledzić temat, chcąc spróbować prawdziwych specjałów kuchni azjatyckiej – i, niestety, trzeba nastawić się na odrobinę większe koszty, niż w przypadku zwykłego, niedzielnego obiadu. Warto jednak pamiętać, że wyższa cena niesie ze sobą wysoką jakość produktów wykorzystanych do przygotowania potraw, jak również prawdziwy, azjatycki smak.

Zdrowe dania chińskie – podstawowy przepis

Sekretem zdrowego obiadu bazującego na chińskiej kuchni jest nieużywanie tłustych sosów oraz brak smażenia na głębokim oleju. Klasycznym daniem, które każdy, bez względu na umiejętności kulinarne, może zrobić w domu, jest kurczak podawany z ryżem i warzywami. Potrzebne składniki to:

  • około 1/2 kg fileta z kurczaka,
  • ugotowana torebka ryżu,
  • łyżka oleju sezamowego,
  • mieszanka warzyw chińskich,
  • ząbek czosnku,
  • sos sojowy,
  • przyprawy do smaku, przede wszystkim sól, pieprz i curry.

Pokrojonego na kawałki kurczaka należy obtoczyć w sosie sojowym i przyprawach (można go również zamarynować), a następnie usmażyć na niewielkiej ilości oleju sezamowego. Gdy się zarumieni, dodać drobno pokrojony ząbek czosnku oraz warzywa i dusić przez około 10 minut. Danie podawać z ryżem.

Przepis ten, poddany drobnym modyfikacjom, może przybrać postać wielu klasycznych dań kuchni azjatyckiej, które będą nie tylko smaczne, ale też zdrowe. Chińszczyzna wcale nie musi być ciężka i prowadzić do kłopotów ze zdrowiem – należy jednak mieć świadomość jej zróżnicowania oraz częstego wykrzywiania i podejmować właściwe decyzje.

Poprzedni artykuł

Szakszuka – zdrowe śniadanie z jajek

Następny artykuł

Detox sokowy – na czym polega?